Největšími pachateli hluku v Praze Jan Čižinský a Hana Třeštíková (PRAHA SOBĚ) – II. díl
Letní Letná
Dalším z mnoha dlouhodobých problémů s hlukem na Praze 7 je oblast Letné. Jde o prostor, kde se už tradičně odehrává v letních měsících festival Letní Letná. Tento festival provozuje společnost GASPRARD. Festival je podle místních obyvatel provázen hlukem i v době nočního klidu. Tento hluk vzniká zejména z barů, kde se pořádají noční dýchánky doprovázené hlasitou hudební produkcí. Opět se vše děje dlouhodobě a obyvatelé bezvýsledně několik let apelují na hlavní město Prahu. O problému starosta Čižinský a paní Třeštíková vědí. Navíc dávají ke konání každoročně své vyjádření a souhlas. Mohou tedy ovlivnit po zkušenostech následné ročníky. Posledních 8 let navíc byla PRAHA SOBĚ a právě Jan Čižisnký a Hana Třeštíková ve vedení hlavního města a měla všechny kompetence situaci řešit. Festival Letní Letná je přitom opět bohatě dotován z našich daní.
Opět dochází na Praze 7 k paradoxní situaci, kdy je rušitel nočního klidu dotován, tedy placen z peněz občanů, které v i v nočních hodinách obtěžuje hlukem.
Po několika letech místním občanům ale došla trpělivost a byla z jejich strany podána žaloba na hlavní město Prahu, které je majitelem pozemků, kde se obtěžující festival odehrává.
Alibistická a nefunkční řešení Jana Čižinského a Hany Třeštíkové
Řešení hluku z hudebních produkcí a hospod ze strany těchto dvou politiků má vždy stejný scénář. Pokud se objeví problém s hlukem, pak přichází vyjádření Jana Čižinského a radní Třeštíkové, která jsou vždy stejná. Nejprve sdělí, že je situace mrzí, pak sdělí že hluk je velkým problémem a měl by se řešit a konečně přichází přijetí „řešení“ které vždy plní tato dvě kritéria:
- Vyvolají dojem, že se problém řeší a ten obratně vypustí na sociální sítě. Tedy například se na inkriminovaném místě tito politici vyfotí pro tisk nebo sociální sítě.
- Zvolí výhradně takové řešení, které nepřinese žádné omezení pro organizátory hlučných akcí. Takové řešení spočívá v údajných domluvách, přeposílání stížností občanů organizátorům, organizování schůzek s pořadateli, instalování (záměrně neprůkazných) měření, která nemohou zaznamenat nízkofrekvenční tóny či spektrum hluku, ale jen průměrovanou hladinu, která nic nevypovídá o rušivosti – občanům je pak tvrzeno že akce nejsou hlučné a jsou z nich děláni hlupáci.
Fiasko Hany Třeštíkové s nočním starostou
Příkladem neřešení problémů s hlukem v podání výtečníků z PRAHY SOBĚ je noční starosta alias kozel zahradníkem. Tím se v Praze stal provozovatel nočního klubu napojený na Hanu Třeštíkovou Jan Štern. Poměrně přesně situaci vystihl BLESK:
„Známým se Jan Štern (37) stal coby organizátor kulturních akcí a provozovatel centra Stalin na Letné, kde se i přes zákaz prodával alkohol ve velkém. Přitom s opileckým řáděním měl od začátku loňského roku zatočit jako šéf magistrátní komise určené ke kultivaci pražského nočního života.“
„Od roku 2015 má totiž v pronájmu část nadzemního a podzemního prostoru obecně prospěšná společnost Containall, v jejímž vedení byl do listopadu 2018 současný noční starosta Jan Štern a nynější radní pro dopravu Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě).“
Hudební produkce ve Stalinu podle místních obyvatel probíhá často po celou noc a končívá na nad ránem. Role nočního starosty Šterna se dala tedy také vystihnout příslovím „zloděj křičí chyťte zloděje“.
Ke klasickému „řešení“ problémů s hlukem (pomocí pořadatele hudebních akcí Šterna) v podání Třeštíkové a Čižinského spočívající v domlouvání těm co hluk vytvářejí se vyjádřila i tehdejší opozice:
„Celý krok jen dokazuje, že Praha sobě se stará více o ‚své lidi‘ než o skutečné problémy města.“ (Tomáš Portlík ODS). „Žádnou práci za ním nevidím,“ (Alexandra Udženia ODS)
Tedy opět klasické řešení v podání Třeštíkové a Čižinského. Řešení pro sociální sítě a PR, avšak ve skutečnosti vyhozené peníze a angažování člověka, který je sám z těch, co hluk z podstaty svého podnikání vytváří.
Skutečně funkční řešení
Skutečně funkční řešení přitom zná každý průměrně rozumný člověk. Například vložit do dotačních smluv podmínku, aby hluk z akce neobtěžoval občany žijící v okolí, aby nerušil noční klid a to pod sankcí ztráty dotace. Stejná ustanovení lze vložit i do nájemních smluv na pozemcích hlavního města Prahy, kde se odehrávají problematické akce (Letní Letná, Výstaviště, Žluté Lázně, náplavky, atd.), které lze zajistit smluvní pokutou a kaucí (nebo bankovní zárukou). Přijmout vyhlášku k regulaci hudební produkce pod širým nebem v hlavním městě. Instruovat Městskou polici Praha, aby přestala ignorovat rušení nočního klidu pořadateli těchto akcí. Nejde o nic složitého.
Přitom stačí jediné… …chtít! Ale jan Čižinský a Hana Třeštíková, kteří o hluku vědí roky, z nějakého důvodu nechtějí a nechají občany trpět. Proč asi?
V dalším díle se dozvíte, jak radní Třeštíková před volbami neustála odpor občanů proti festivalu LUCERNA MUSIC BAR OPEN AIR na Výstavišti a do akce musel vstoupit starosta Čižinský, který se zasadil o přesun obrovsky hlučného festivalu na Prahu 4, kde terorizuje už dva roky tamní občany. Vznikl ale, jak jinak, u Hanky Třeštíkové a Jana Čižinského, kde je semeniště hudebních šíbrů terorizujících Pražany.