Loading....

Italský nejvyšší soud nařídil městu zaplatit 50 000 E manželům kvůli nočnímu hluku

Přinášíme zajímavý článek z The Guardian o odpovědnosti vedení italského města Brescia (město mezi Milánem a Benátkami) za tolerování rušení nočního klidu. Jde o precedens, kvůli kterému vznikala u vedení italských měst panika. Začíná se zpřísňovat.

Starostové v celé Itálii se obávají přívalu stížností poté, co nejvyšší soud v zemi rozhodl, že hlučný noční život může být škodlivý pro zdraví lidí.

Nejvyšší kasační soud v prvním rozsudku svého druhu v Itálii nařídil městské radě v Brescii zaplatit 50 000 eur jako odškodné manželskému páru za to, že je neochránil proti hluku, informoval deník Il Messaggero.

Rozhodnutí uzavírá deset let trvající soudní spor, v němž se manželé, kteří žijí ve čtvrti Carmine v severoitalském městě oblíbeném pro svůj rušný noční život, domáhali práva na „klidný život“ a „odpočinek“.

Tvrdili, že prožili nespočet bezesných nocí kvůli neustálému štěbetání často opilých lidí na ulicích v blízkosti jejich domu.

Nejvyšší kasační soud uznal tíživou situaci manželů a souhlasil s rozsudkem soudu nižší instance, který uvedl, že „křik“ vycházející z barů a restaurací byl pro manžele zdraví škodlivý. Podle soudu byl hluk příliš invazivní a porušoval jejich právo na klid a ticho.

Starostové dalších italských měst se obávají, že i oni budou muset vyplatit tisíce odškodného obyvatelům žijícím v oblastech, kde je noční život stále bouřlivější, zejména po pandemii Covidu.

Kasační soud má rovněž projednat žalobu 29 obyvatel oblasti San Salvario v Turíně. Pokud rozhodne ve prospěch této skupiny, městská rada se možná bude muset podřídit dřívějšímu rozsudku a vyplatit 1,2 milionu eur jako odškodnění.

V jiných městech skupiny obyvatel buď zahájily, nebo hrozí zahájením právních kroků proti hlučnému nočnímu životu, mimo jiné v Bari, kde podle listu Il Messaggero 140 lidí podalo loni v létě stížnost městskému státnímu zastupitelství poté, co byli „roztrpčeni neustálým rušením nočního klidu“ v oblasti Umbertino.

Ačkoli soudní řízení v Bari zatím nebylo ukončeno, Antonio Decaro, starosta města a předseda národní konfederace místních samospráv ANCI, uvedl, že situace je „velmi choulostiváí“. Michele De Pascale, starosta města Ravenna, uvedl, že je třeba zavést zákony, které zajistí dodržování pravidel týkajících se nočního života, jinak by „ekonomické škody pro místní orgány mohly být obrovské“.

Článek naleznete zde: https://www.theguardian.com/world/2023/jun/05/italy-top-court-orders-city-to-pay-euro-50000-couple-noisy-nightlife-brescia-residents

I Benátky a Miláno zpřísňují

31.12.2023 zveřejnil server NOVINKY.CZ článek o tom, jak město Benátky zpřísňuje svá pravidla proti dopadům turismu ve městě. V článku je mimo jiné uvedeno:

Skupiny se nebudou moci na delší dobu zastavovat v úzkých uličkách a na mostech. Průvodci také nebudou smět mluvit do tlampačů, aby „nezpůsobovali zmatek a neobtěžovali“. Toto opatření se vztahuje i na ostrovy Murano, Burano a Torcello a bude platit od června příštího roku, uvedl server Venezia Today

Původní článek na serveru Venezia Today je podrobnější a je v něm uvedeno, že „jak dodává radní pro cestovní ruch Simone Venturini, „opatření je součástí širšího rámce opatření, jejichž cílem je zajistit lepší rovnováhu mezi potřebami obyvatel města a těch, kteří do něj přijíždějí na návštěvu“.

Oba články naleznete zde:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-nezastavujte-se-benatky-schvalily-dalsi-omezeni-pro-turisty-40455734#utm_content=ribbonnews&utm_term=It%C3%A1lie&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

https://www.veneziatoday.it/cronaca/divieto-gruppi-turistici-25-persone-venezia.html

Stejný server informoval o bleskové policejní razii na štědrý den proti hlasité hudební produkci z otevřených oken tří restaurací v Benátkách. V článku je uvedeno, že „Hlasitá hudba a otevřená okna místností způsobovaly šíření hluku a rušily obyvatele v celé oblasti – čteme v poznámce magistrátu –. Zábava byla organizována v jasném rozporu s ustanoveními konkrétního nařízení starosty.“

Článek naleznete zde: https://www.veneziatoday.it/cronaca/ristoranti-multati-dj-set-vigilia-natale-venezia.html

Ke zpřísňování opatření proti hluku dochází v reakci na rozsudek Nejvyššího soudu i v dalších městech jako je například Miláno, kde je nově omezena provozní doba obchodů, stánků, barů s venkovním posezením a prodejních automatů. Opatření dopadá i na pouliční prodejce.

Článek naleznete zde: https://www.euronews.com/travel/2023/10/30/milan-bans-late-night-food-and-drink-in-city-centre-after-noise-complaints-from-residents

,
Back To Top