INFO.CZ: Hlukový smog hudebních produkcí na Orlíku
14.11.2024 zveřejnilo INFO.CZ trefný komentář reportéra Michala Borského o hlukovém smogu z hudebních produkcí přímo uprostřed lesů u Orlické přehrady. Michal Borský velmi trefně pojmenoval problém bezohledných podnikatelů, kteří obtěžují okolí hlukovým smogem. Nikoliv hudbou, protože pokud je hudba nejen nevyžádaná ale vnucená tomu, kdy na ni není zvědavý, nejde o nic jiného než o hlukový smog. Článek stojí za přečtení celý, nicméně přinášíme i to nejzajímavější z něj:
„Millova teze, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, je v českém veřejném prostoru dnes a denně narušována hlukovým smogem. Podnikatelé vydělávající na veřejných produkcích navíc mají sklon bagatelizovat stížnosti postižených občanů řečmi o militantních podivínech a podobně. Nejde jen o známé kauzy letišť, hudebních festivalů a železničních koridorů, ale i lokální provozování hlasité hudební produkce spojené s chronickým narušováním nočního i denního klidu.“
Nedávno jsem byl na návštěvě u kamaráda, jehož byt trůní ve druhém patře domu na samém okraji horní části pražské Stromovky. Listí staletých stromů normálně jen relaxovaně šumí, běda ale, když se na asi jeden kilometr vzdáleném Výstavišti odehrává pouť. Výskání vyděšených adolescentů na horské dráze a vzájemné přeřvávání se hlasitých reproduktorů s hudbou vytváří něco, čemu hudební producent a vrah Phil Spector říkal zvuková stěna. Takovou ale ve svém domově mít nechcete, notabene ne do časných ranních hodin.
Jak vyjádřil Obvodní soud pro Prahu 4 ve svém rozsudku, který se týkal rušení nočního klidu v Ledárnách Braník ze dne 2. 7. 2024: „Dům se zahradou je obecně místem, kde má člověk možnost odpočinout si po práci, mít soukromí, místo sloužící k oddechu, odpočinku a relaxaci, obzvláště v létě s ohledem na klimatické podmínky na zahradě.“ Svatá pravda!
„O„slov je vcelku malebná vesnička v jihočeském kraji, jejíž 348 obyvatel to nemá víc než 2 km daleko ke strmým útesům nad hladinou Orlické přehrady nedaleko hradu Zvíkova a soutoku Vltavy s Otavou.„
!Majitelka Glampingu Malý Oslov potvrzuje, že popsané akce se v jejím areálu konají a to vždy na základě pronájmu celého prostoru včetně chat a společenské budovy pořadateli dané akce, jejíž účastníci setrvávají obvykle jednu noc.„
„Ze zápisu z poslední schůzky mj. vyplývá tvrzení 10 z 10 přítomných chatařů, že v areálu nadále „dvakrát až třikrát týdně probíhají velmi hlučné akce a konstatování, že přijatá opatření byla ve většině případů neúčinná, k žádnému zlepšení ve skutečnosti nedošlo.“
„Fakt je ale prostě ten, že to, co jsem výše popsal v těsném sousedství, tím spíš v místě, kam jezdíte nabrat síly, opravdu mít nechcete a žádná snaha o dílčí vstřícné kroky na tom nic nezmění, protože svatba bude vždycky svatbou a diskotéka diskotékou se vším, co k tomu patří. „Za Michala Davida ve dvě ráno do širokého okolí by se mělo zavírat na doživotí,“ napsal kdysi trefně David Mach.“
„Ve výše citovaném rozsudku ve věci koncertů v Ledárnách Braník zase zazněla teze o tom, že „…po žalobkyni (postižené v kauze/obyvatelce domu nedaleko konání koncertů, pozn. red.) nelze spravedlivě požadovat, aby se několikrát týdně zabarikádovala ve svém bytě a čekala, až produkce skončí, aniž by si mohla např. otevřít okno. Předmětná hudební produkce sice končí do 22 hodin, avšak tato hudební produkce již zasahuje do večerní doby (od 18 do 22h), která je již dobou odpočinku osob.“ To všechno je ale málo.„
O problému v Oslově víme. Naše semináře o hluku v Praze se účastnila majitelka jedné chaty v lokalitě. A tak je dobrá rada některých bezohledných podnikatelů a jejich podporovatelů „odstěhujete se na vesnici“ irelevantní. Už se totiž není kam odstěhovat. Hudební smog už je všude.
celý článek, který rozhodně stojí za přečtení, naleznete zde:https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/obtezovani-hlukem-muze-udelat-ze-zivota-peklo-chatari-z-oslova-podstupuji-nerovny-boj