Loading....

Finanční podvody při pořádání festivalů v ČR

Prostředí hudebních festivalů a koncertů má logicky vysoký korupční potenciál. Neexistuje EET a skutečný počet prodaných vstupenek lze ověřit jen těžko. Nápadné je také chování komunálních politiků, kteří se staví vždy na stranu bezohledných pořadatelů a proti vlastním občanům. Politické krytí těchto podnikavců je podle občanů vidět v každém městě, kde se tyto produkce objevují. Praha je každopádně vlajkovou lodí.

Asi největší případ finančních podvodů rozkrývají kriminalisté z Olomoucka, jak aktuálně informoval server novinky.cz: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-podvody-a-danove-uniky-pri-produkci-koncertu-kriminaliste-sahli-do-hudebni-branze-40476394 Týká se i Prahy.

Festival v Ledárnách

Každopádně to vypadá, že jde o běžnou věc. Dopadá zřejmě i na nechvalně proslulý hudební festival v Ledárnách Braník. Hudební festival LUCERNA MUSIC BAR OPEN AIR, který pořádala „Společnost LMB, s.r.o.“ se přesunul do oblasti Ledáren Braník v roce 2021 po svém dřívějším působení na Praze 7 Výstavišti. Tam se „kupodivu“ potýkal s vlnou odporu kvůli hluku, který vytvářel. To je zcela zřejmé z veřejně dostupných informací. Starosta MČ Praha 7 Mgr. Čižinský činil aktivní kroky k ukončení festivalu na Praze 7, což dokládá jeho dopisem řediteli Výstaviště. Každopádně v roce 2020 pořádala Společnost LMB na Výstavišti cca 30 koncertů.

Přesto 2. 6. 2020 požádala Společnost LMB, s.r.o. odbor kultury a cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy, který spadá pod radní Hanu Třeštíkovou o udělení individuální dotace vy výši 500.000,-Kč. V této žádosti o dotaci je uvedeno:

následující letní měsíce červen, červenec a srpen patří mezi nejslabší příjmová období klubu, kdy se i v běžném pandemií nezasaženém roce koná minimum koncertních vystoupení. V tomto období (červen, červenec, srpen) jde v drtivé většině o koncerty zahraničních interpretů, kteří však vzhledem k současné situaci přesouvají naplánovaná vystoupení na rok 2021. Domácí interpreti tradičně v měsících červen, červenec a srpen dávají přednost letním scénám a v klubech nevystupují. Vzhledem k současné situaci je tedy očekáván výpadek provozu minimálně do 31. srpna 2020.“

V době, kdy byla dotace udělena, ale Společnost LMB, s.r.o. pořádala jeden z největších hudebních festivalů té doby na Výstavišti, tedy na Praze 7, a je zřejmé, že zisk musel být značný. Pořadatel festivalu si tedy údajně nechal vyplatit dotaci, protože nemohl pořádat hudební produkci a následně se přesunul z klubu na Výstaviště kde právě v měsících, o kterých v žádosti o dotaci tvrdil, že nemůže podnikat, pořádal největší hudební festival roku 2020. Navíc získal dotaci ještě z MČ Praha 7.

K tomu se přidává podezření z dalších nesrovnalostí. Jde o neplacení poplatků za zábory, odpouštění pokut, nesrovnalosti v placení místních poplatků ze vstupného, atd. To bylo z naší strany popisováno v tomto článku:https://www.ceskobezhluku.cz/prvni-trestni-oznameni-na-uredniky-z-prahy-4-kvuli-festivalu-v-ledarnach-setri-kriminalka/

Jak je vidět i z komentářů pod článkem na novinkách.cz mají lidé celkem jasno:

Back To Top