Loading....

65 dB z festivalu zavinilo smrt čtyř ohrožených gazel

65 dB z festivalu zavinilo smrt čtyř ohrožených gazel

„Španělsko řeší smrt čtveřice gazel chovaných v záchranné stanici pro saharská zvířata Estación Experimental de Zonas Áridas ve městě Almería. Jejich úmrtí měl totiž podle ošetřovatelů způsobit hluk tamního hudebního festivalu. Podle BBC byla zvířata rozrušená už během sobotního koncertu, to nejhorší se ale odehrálo v neděli, kdy se gazely rozběhly, narazily do zdi a těžce se zranily.“ To se píše v článku na tn.cz. Úmrtí mělo způsobit hluk ve výši 65 dB.

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/562177-gazely-v-zachranne-stanici-mel-vydesit-hudebni-festival-ctyri-uhynuly?campaignsrc=tn_clipboard

The Olive Press k tomu dále uvádí: „Veterinární lékařka střediska Dr. Sonia Dominguezová uvedla, že úhynu „se dalo zabránit“ a že „zvířata nevyčíslitelné hodnoty pro programy ochrany přírody byla ztracena a není cesty zpět“.

Opoziční socialisté v almerijské radě obvinili starostku strany Partido Popular (PP) Mariu del Mar Vazquezovou z „lehkomyslnosti a nezodpovědnosti“, že festival povolila.

Tři politické subjekty podaly podnět státnímu zastupitelství a žádají o prošetření, zda nebyly porušeny zákony na ochranu životního prostředí.

Zdroj: https://www.theolivepress.es/spain-news/2024/06/28/outrage-in-southern-spain-as-music-festival-is-blamed-for-deaths-of-endangered-gazelles/

BBC k tomu navíc uvedlo: „Můžeme měřit decibely, ale to není hlavní aspekt,“ řekl veterinář z ochranného centra a vysvětlil, že zvířata jsou na zvuk a vibrace citlivější než lidé. ….“Není to jen otázka počtu decibelů,“ dodal doktor Domínguez.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/articles/cjmm9ge38r2o

Z článků vyplývá, že i ve Španělsku podléhají festivaly regulaci a povolovacímu procesu. Obdobná situace jako ve Španělsku je přitom i v záchranné stanici živočichů v lese nad Malou Chuchlí v Praze. Tam totiž pere hluk a dunění festival Prague Open Air z Ledáren Braník. Radní HMP pro zvířátka Jiří Pospíšil z TOP 09 byl o problému opakovaně informován, nicméně je mu to úplně jedno. Naopak, za festivaly s kolegou Michalem Hrozou (taky TOP 09) ještě lobuje. Trpící zvířata ho nezajímají. Z jeho strany jde jen o snahu zachránit se před volebním debaklem tímto tématem. Doufáme že tato falešná snaha bude marná…

, , ,
Back To Top